Маріупольський державний університет побудував партнерські відносини із багатьма закладами Греції, зокрема з Європейською організацією публічного права (ЄОПП). Співпраця відкрила перед студентами МДУ великі можливості для особистістного та професійного розвитку.
У 2019 році студент спеціальності «Право» Іван Апанасько отримав унікальну пропозиці – навчатися у Школі європейського права та управління в Афінах.
Правнича школа працює при ЄОПП і покликана займатися підготовкою сучасних соціально відповідальних керівників Європейського Союзу. Наразі Іван вже випускник цього престижного закладу освіти. Хлопець поділився своїми спогадами про студентське життя.
Ваш досвід може стати надихаючим для інших студентів Маріупольського університету. Чому у далекому 2019 році Ви вирішили скористатися можливістю навчатися у Школі права?
Я добре пам‘ятаю той серпневий день, коли мені зателефонувала кураторка і повідомила про таку можливість. Оскільки вся навчальна програма була англійською, отримати стипендії могли тільки студенти з високим рівнем знання мови. Я пройшов співбесіду та за кілька днів дізнався, що буду навчатися у Школі права в Афінах. На той момент, мені здалося, що така можливість буває раз на життя та навіть не у кожного.
Знання іноземної мови дозволило не втратити чудову можливість вчитися за кордоном. Як пройшли ці три роки для Вашого професійного становлення?
Ми вивчали основи правової системи, зокрема міжнародне право: цивільне, публічне, кримінальне та економічне. Крім цього, вдосконалювали особисті навички у презентації доповідей та у написанні порівняльного аналізу. Наприклад, вивчали нагальні проблеми у ЄС, а після – досліджували способи їх вирішення через призму порівняння таких проблем в інших державах. Та піком нашого навчання стала імітація судового процесу (mock trial), це змагання притаманне правничим школам. Ми конкурували у захисті та обвинуваченні під час гіпотетичної справи, де були порушені права людини.
Освітній процес видався насиченим. Що Вам сподобалося вивчати найбільше?
Більше за все сподобалося вивчати права людини, оскільки це дуже актуальна для нас проблема, а також електронну демократію: ми розглядали захист даних та інструменти впливу на людей за допомогою мережі інтернет, наприклад, просування політичних ідей через фейкові пости.
Будь-яке навчання закінчується випускними випробуваннями. Чи були вони такими, як в українських університетах: іспити за фахом і захист кваліфікаційної роботи?
Звичних випускних екзаменів, як в Україні, не було. Кожного семестру ми складали екзаменаційну сесію з п’яти предметів. Під час письмових екзаменів потрібно було відповідати на два з трьох або на три з п‘яти запитань на вибір. Проте найскладнішими виявилися усні екзамени, коли треба миттєво відповідати на поставлені запитання і їх, зазвичай, було багато.
Обов‘язковою частиною нашого навчання стала випускна практика в останньому семестрі. Я потрапив до правової фірми італійського професора Андреа Борроні. Під час практики я досліджував майбутню інтеграцію в ЄС нинішніх держав-кандидатів – України та Грузії, – аналізував чинне законодавство країн з огляду на заяву Єврокомісії.
Як випускник Школи права Ви отримали диплом, який відкриває блискучі кар’єрні перспективи у компаніях Європи. Яким Ви бачите своє майбутнє?
Я планую використовувати набуті знання на благо України, щоб бути корисним у її відновленні та розвитку. До повномасштабного вторгнення я прагнув реалізуватися у рідній країні та ніколи не мав бажання жити за кордоном. У сьогоднішніх реаліях це бажання ще більше посилилося. Я бачу своє майбутнє тільки з Україною, щоб допомагати надалі будувати зразкову європейську державу.
Окрім Івана Апанаська навчання у Школі європейського права та управління проходили інші представники Маріупольського університету: студентка спеціальності «Право» Дарія Кузьмішкіна, випускниця спеціальності «Мова та література (новогрецька)» Валерія Зацепіна, а також випускник Фракійського університету імені Демокріта (Греція) Іоанніс Маріос Ціріміангос, який протягом семестру навчався у МДУ за програмою міжнародної кредитної мобільності Еразмус+.
Читайте також: Професорка італійського університету прочитала лекції про врегулювання конфліктів магістрантам МДУ



|